KONYA EDS’NİN FAALİYETE GEÇTİĞİ 2013 YILINDA, HIZ KORİDORLARININ BULUNDUĞU GÜZERGÂHTA ÖNCEKİ YILA GÖRE MEYDANA GELEN ÖLÜMLÜ KAZALARDA %100,
YARALANMALI KAZALARDA %45 AZALMA OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Tedes Haberleri

Kamerayı görüp yavaşlamak cezadan kurtarmıyor.

Hız koridoru, noktasal radar tabanlı sistemlerinden farklıdır. Sürücülerin kameraları görünce yavaşlaması koridor içindeki ortalama hızlarının düşmesini sağlamaz. Bu nedenle kamerayı görünce yavaşlamak yerine koridor boyunca izin verilen sınırlar dahilinde seyahat etmek gerekir.

Aracın hızı, mesafesi sabit olan koridor girişinden geçiş zamanı ile koridor çıkışından geçiş zamanına göre anlık hesaplanır ve istenirse belirli bir mesafe uzaklıktaki bilgilendirme panosuna plaka ve hız bilgisi ile birlikte yansıtılabilir.

Sistemdeki tüm kameralar, zaman bilgilerini ortak bir zaman sunucusundan her 5 dakikada bir kontrol eder. Mesafenin sabit ve zamanın %100 doğru olması ile birlikte ortalama hız tespitleri de %100 doğru olarak hesaplanmaktadır.

Hız koridoru mesafe tanımında herhangi bir kısıtlama bulunmayan sistemde  istenilen aralıkta ve sayıda hız koridorları kurulabilir.

Sistemden elde edilen görüntülerin 5 megapiksel gibi yüksek bir çözünürlükte olması, delillendirme makbuzlarının itiraza fırsat vermeyecek şekilde düzenlenmesini sağlar.  Sistem, aynı zamanda MOBESE projelerindeki plaka tanıma sistemleri ile birlikte çalışmakta ve elde edilen görüntüler diğer trafik ve asayiş olaylarının aydınlatılması, toplumsal huzur ve güvenin sağlanması için emniyet güçlerine bilgi sağlamaktadır.

Platar Eds Videoları

KONYA ORTALAMA HIZ İHLAL TESPİT SİSTEMİ


Konya Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi

URFA ORTALAMA HIZ ve KIRMIZI IŞIK İHLAL TESPİT SİSTEMİ


Urfa Ortalama Hız Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi

EDS – Elektronik Denetleme Sistemleri

  • Ölümlü ve yaralamalı kazaları azaltır.
  • İnsansız kontrol sistemleri ile trafik denetimini daha iyi yapar.
  • Trafik kültürünü olumlu yönde etkiler ve elektronik sistemleri kullanarak trafikteki sorunları çözer.

EDS – Sistem Mimarisi

  • Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığının Sunmuş Olduğu ve Maliye Bakanlığı İle Entegre Çalışan Ceza Makbuzu Havuzuna Kullanıcılar Tarafından Local Sistemde Yazılan Tüm Ceza Makbuzları Otomatik İşlenmektedir. (Bu özellik 2013 ilk çeyregi itibariyle ile PLATAR tarafından desteklenmektedir.)
  • PLATAR, ceza uygulanacak geçişle ilgili bilgi düzenlemesi yapmadan veya bilgi girmeden tüm bilgileriyle ceza makbuzu düzenleyebilen tek sistemdir.