Konvansiyonel Plaka Tanıma Sistemleri

Her ne kadar kimse tarafından dikkate alınmasa da konvansiyonel plaka tanıma sistemlerinin en büyük sorunlarından biriside IR led lerdir. IR Led ler gece karanlığında plaka tanıma için gereklidir. Üçüncü parti firmalar tarafından üretilen IR Led ler plaka tanıma sistemi ile entegre değil, ayrı bir sistem olarak 7/24 çalışmaktadır.

İlk yatırım maliyetlerinde dikkat edilmeyen fakat sistem kurulumundan sonraki yıllarda her yıl hiç te azımsanamayacak bedellerde yenileri ile değiştirilmek zorunda kalınan IR Led ler en büyük işletme maliyetini oluşturan kalemlerdendir.

Normalde ömürleri 8-12 ay civarında olan IR led lerin kullanım ömürlerinin bitmesi sonucunda özellikle gece plaka tanıma yapılamamaktadır. Kalitesiz Ir Led kullanılmasının ana nedeni kaliteli IR Led lerin pahalı olmasıdır. İhalelere giren istekliler şartnamede özellikle belirtilmediği sürece kalitesine bakılmaksızın en ucuz olan ürünleri teklif ederek ihaleye düşük fiyat vermek ve sonunda da ihaleyi almak isterler. Hiç bir KGYS ihalesinde Plaka tanımada kullanılacak Ir Led lerin ömürleri, Işık dalga boyları, Led adetleri, aydınlatma mesafeleri gibi ayrıntılardan bahsedilmemektedir. Bu durumda isteklilerinde garanti kapsamı içinde en fazla bir-iki sefer değiştirmeyi göze aldıkları 300$-700$ fiyat aralığına sahip, ışık ömürleri en fazla 5.000 – 8.000 saat olan ve ışık dalga boylarının tek dalga boyunda (800 nm) olduğu ürünleri kullanmaktadırlar.

Örneğin http://www.rayled.com/voyager-2-lite-number-plate-capture.html adresi ziyaret edilirse 3 yıl garantili yani en az 27.000 saat kullanım ömrü ile 18 metrelik kaliteli bir IR Led in fiyatının 1.650€ olduğu görülecektir. Sadece kaliteli bir IR led in fiyatının 1.650€ olduğu bir ortamda 1.650€ ya endüstriyel bilgisayar + gece kamerası + gündüz kamerası + Ir Led + Plaka Tanıma Yazılımı + İşletim Sistemi Lisansı alınabilmektedir. Fakat, ne kadar performanslı çalıştıkları aşikardır.

Konvansiyonel sistemlerde kullanılan IR Led lerin ne açısı ne de yaydığı ışık dalga boyu ile ilgili net bir teknik bilgiye malesef ulaşılamamıştır. Net olmamakla birlikte birden fazla yerden yapılan araştırma sonucunda ülkemizdeki plaka tanıma yazılımı satan firmaların kullandıkları IR Led lerin 800 nm civarında tek bir dalga boyunda ışık yaydığı söylenmektedir.

12 ayda bir 500$ lık bir IR Led kullanıldığını düşünürsek 5 yılda sadece 2.500$ IR led alım masrafı çıkacaktır. Ömürleri biten IR Led lerin yenisi ile değiştirilmesi sırasında trafiğin kesilmesi, taglara çıkılması, demontaj ve montajlar, garanti süresi sonunda bu işlemler için istihdam edilecek personel sayısıda düşünüldüğünde bakım ve işletme masraflarının sistemin ilk satın alma maliyetinden daha fazla olacağı görülecektir.

Entegre Plaka Tanıma Sistemleri

Konvansiyonel ve Entegre Plaka Tanıma Sistemlerinde IR LED Faktörü

Kızılötesi LED teknolojisine sahip aydınlatma cihazları 10 ila 135 derece aralığındaki çeşitli açılarda ve 730nm ile 850nm arasındaki dalga boylarında ışık veren ledler kullanılarak üretilmektedirler. Kullanılacak IR Led cihazının açısı daraldıkça aydınlattığı mesafe artacağından kameranın görüş açısı ile aynı açıya sahip aydınlatma cihazı seçilmelidir.

Tattile markası adı altında üretilen tüm plaka tanıma sistemlerinde Ir Led ler özel dizayn edilmekte, aynı kasa içinde entegre olarak bulundurulmaktadır.

Ledler, çok kısa sürelerde birden fazla dalga boyu aralığında yakılıp söndürülmektedir. Bu işlemleri yapabilmek için özel üretilmiş ve plaka tanıma sistemi ile senkronize çalışan elektronik devreler kullanılmaktadır.

Sistem, kamera lensi diyafram açık kalma süresi ile senkronize çalışmasını sağlamakta, bu sayede kamera objektifi ile IR Led ışıklarının saniyede 20-30 defa (kamera fps değerine göre değişir) senkronize bir şekilde çalışmasını garanti etmektedir.

Plaka tanıma sisteminde kullanılan IR Led ler, IR kontrol ünitesi tarafından kamera lensi ile senkronize olacak şekilde 735 nm, 810 nm ve 850 nm dalga boyunda ışık vererek çalışmaktadır. Farklı dalga boylarında ışık vermek özellikle gece karanlığındaki plaka tanıma oranlarını çok ciddi oranlarda yükseltmektedir. Doğru okuma oranının yükseltilmesinin yanında;

IR Led Ömrü 50.000 saatten fazla olmaktadır (en az 5 yıl)

Çok az enerji tüketimi ile hem elektrik faturasının kabarmamasına hemde elektrik kesilmelerinde UPS enerjisinin daha uzun süre gitmesini sağlamaktadır.

IR aydınlatma ledlerinin kamera ile aynı kasa içinde olması, kameranın focusu nereye ayarlandı ise led açılarıda aynı yere baktığından IR için ayrı bir focus ayarı yapmaya gerek kalmamaktadır. Bu da montaj ve bakımlarda ciddi zaman kazandırmaktadır.

IR aydınlatma, sistem işlemcisi tarafından kontrol edildiğinden IR aydınlatmada kullanılan Strobe, Shuter ve Gain değerleri Sistem HTTP arayüzü kullanılarak değiştirilebilmektedir.