Plaka Tanıma Raporu

Konvansiyonel plaka tanıma sistemleri incelendiğinde, tamamının bilgisayar bağımlı olduğu, Bilgisayar olmadan plaka çözümleme yapamadığı görülecektir. Bir çok kişi için çokta önemli olmadığı düşünülen harici bir bilgisayar yardımı ile plaka çözümleme, geliştiricileri kolay yoldan proje yapmaya yönlendirmekte ve teknolojinin geliştirilememesine neden olmaktadır. Tüm geliştiriciler aynı kalıplar içinde sadece plaka çözümlemede kullanılan kameranın IP veya analoğ tabanlı seçenekleri ile sınırlı kalmaktadır. Kullanıcıların farklı çözümler hakkında bilgi sahibi olmamaları, harici bilgisayar kullanarak plaka çözümlemenin zorunluluk olduğu gibi bir fikirle tüm isteklerinde harici bilgisayar kullanılarak plaka çözümleme yapan sistemleri özellikle tercih etmeleri plaka çözümleme sistemlerinin gelişmemesinin asıl nedenlerindendir.

Konvansiyonel sistemler ayrıntılı olarak incelendiğinde plaka çözümleme oranının istenen seviyelerde olmamasının sadece harici bir bilgisayarla plaka çözümleme olmadığı, kullanılan diğer ekipmanların (lens, IR led) da plaka tanıma oranlarını ciddi oranda etkilediği görülecektir.

Bütünleşik (yeni teknoloji) plaka tanıma sistemlerinin ilk satın alma maliyetleri her ne kadar harici bir bilgisayarla plaka çözümleme yapan sistemlere göre pahalı gibi gözükse de aslında toplam satın alma maliyeti (kamera, pc, ipled, capture card, lisanslar), doğru tanıma oranı, sistem performansı, işletme maliyeti, bakım ve arıza süreçlerinde yapılması gereken işlemler, en az 3 yıl sistemin işletilmesi ile ilgili masraflarında eklenmesi ile pc bağımlı sistemlerin maddi anlamda çok daha masraflı olacağı rahatlıkla görülebilecektir. Bu dokümanın amacı, bütünleşik sistemlerin uzun vadede sağlayacağı faydalar ile konvansiyonel sistemlere üstünlüklerini anlatmaktır.

Doğru ve en üst seviyede plaka çözümlemenin en büyük faktörü plaka çözümlemede kullanılan yazılım değildir. Yazılıma, her türlü hava koşulunda doğru ve net görüntü verilirse çok yakın zamanda image processing ile uğraşmaya başlayan bir yazılımcı bile çok kısa sürede %50 den fazla doğru okuma oranına sahip bir yazılım yapabilir. Doğru okuma oranının en az %70 üzerinde yapılabilmesi için doğru ve kaliteli donanımların seçilmesi gerekmektedir. Fakat plaka tanıma yazılımı üreten firmaların düşük maliyetli donanımları tercih ederek düşük çıkan plaka tanıma oranlarını yükseltebilmek için maliyeti daha düşük olan yazılım geliştirmeye taklalar attırılarak doğru okuma oranı yükseltmeye çalışmaktadırlar. Bu da en ufak hava değişikliklerinde veya kamera focus ayarının bozulmasında doğru plaka tanımanın ciddi oranda düşmesine neden olmaktadır. Uzun vadede doğru çalışabilen verimli sistemler alınmak isteniyorsa yazılım üreticilerini daha kaliteli ve entegre çevre birimleri kullanmaya yönlendirmek gerekmektedir.