Konvansiyonel Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanımada kullanılması zorunlu olan farklı ürünlerin tükettikleri enerjiler alt alta yazıldığında;

Endüstriyel Bilgisayar : 150 W/saat
IR Led : 45 W/saat
1 Adet CCTV Kamera : 5 W/saat

Toplamda bir adet plaka tanıma sistemi saatte 200 W/saat enerji tüketmektedir.

Entegre Plaka Tanıma Sistemleri

Platar Plaka Tanıma sisteminde kullanılan Tattile Vega model standart plaka tanıma cihazları saatte sadece 7 watt/saat enerjiye gereksinim duymaktadır. Bu rakamın içinde kamera, Ir Led ve Plaka çözümleme işlemcisinin harcadığı tüm enerji ihtiyacı dahildir.

Enerji tüketiminde bile diğer sistemlerden 20 kat daha az işletme gideri ortaya çıkarmaktadır. 100 tane plaka tanıma cihazının bulunduğu bir projede bu farklılık çok ciddi boyutlara ulaşacaktır.

Platar plaka tanıma sisteminin düşük enerji tüketimi sayesinde sahada kullanılacak UPS ler daha uzun ömürlü olacaktır. Konvansiyonel sistemlerde kullanılan aynı UPS den 20 kat daha az enerji tükettiği için UPS sisteme daha uzun süre enerji sağlayacaktır.

Örnek vermek gerekirse; Dört adet plaka tanıma sistemi kullanılan bir yolda ki enerji kesilmelerinde sistemi çalıştırmak için 5 KWat lık bir UPS kullanılsın. 5 KWat lık UPS konvansiyonel sistemi 6.5 saat süre çalıştırırken, Platar sistemi 178 saat (7 gün) çalışacaktır. Başlıbaşına bu sebep bile konvansiyol sistemler ile yeni nesil Platar plaka tanıma sistemi arasındaki farkı ortaya koymaktadır.